07 دسامبر

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک روش جراحی زیبایی برای برطرف کردن پف و افتادگی پلک است که پوست و چربی های اضافی اطراف چشم را برمی دارد. جراحی زیبایی پلک ، جزء رایج ترین روش های جوان سازی صورت می باشد.

بلفاروپلاستی

از آنجایی که چشم ها زیباترین عضو در صورت به شمار می آیند ؛ زیرا نشان دهنده حالات هیجانی افراد هستند. متاسفانه علائم پیری در چشم و پلک ها نسبت به دیگر اجزای بدن ، زودتر مشاهده می شود به همین دلیل افراد بسیاری به دنبال انجام بلفاروپلاستی هستند.  با انجام این نوع جراحی زیبایی می توان چروک های ایجاد شده در اطراف چشم را رفع کرد ؛ اما نمی توان تمام خطوط و چروک هایی که به واسطه بالا رفتن سن یا آفتاب ایجاد شده اند ، را رفع نمود؛ این روش در واقع باعث از بین رفتن پوست و چربی اضافی می شود.

جراحي پلک بالا ، جزء شایع ترین جراحی های زیبایی در بین مردم قاره آسیا است. با انجام جراحي زيبايي پلک یا بلفاروپلاستي که یکی از انواع جراحی های زیبایی است ، می توان با برداشتن پوست اضافی پلک ، مشکلات موجود در پلک ها را رفع نمود.

جراحی پلک بالا

در این جراحی ، پلک های بالایی و خطوط افتاده برش داده می شوند ؛ این برش بر روی پوست کمی بالاتر از خط مژه ایجاد می شود و همه پوست های اضافی که مانع دید می شوند ، برداشته می شود و در آخر ؛ در محل برش داده شده ، بخیه می زنند .

جراحی پلک پایین

در این عمل ، در زیر مژه ها برش ایجاد می شود که چین و چروک و کیسه های چربی برداشته می شوند.

بلفاروپلاستی

کاندیدای بلفاروپلاستی

 • افرادی که به بیماری های چشمی مبتلا نباشند.
 • اشخاصی که پلک شان افتاده بوده و دارای سلامت کامل فیزیکی هستند.
 • افرادی که به دلیل افتادگی بیش از حد پلک ها ، دید و بینایی شان با اختلال مواجه شده است.
 • اشخاصی که به طور ارثی در اطراف چشم های شان پف دارند.
 • خانم هایی که ناحیه بالایی چشم های شان ناهموار بوده و به همین دلیل نمی توانند پلک های شان را آرایش نمایند.
 • اشخاصی که به دلیل پف دار بودن چشم ها ، ظاهرشان غمگین و خسته به نظر می رسد.

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

 1. اولین اقدام قبل از انجام این پروسه، انتخاب یک جراح پلاستیک متخصص است.
 2. انتخاب یک جراح پلک متبحر و خوب ، اولین و مهم ترین اقدامی است که افراد باید پیش از بلفاروپلاستي انجام دهند ، زیرا میزان رضایت بخش بودن نتیجه  تا حد زیادی به میزان تجربه و تبحر جراح پلک وابسته است.
 3. از دو هفته قبل از عمل از خوردن داروهایی مانند آسپرین ، پروفن خودداری شود.
 4. بیماران باید از دو هفته قبل از عمل از مصرف هر گونه نوشیدنی حاوی الکل پرهیز کنند.
 5. حدوداً دو هفته قبل از عمل از مصرف دخانیات پرهیز شود.
 6. از مصرف ویتامین E و داروهایی ؛ مانند آسپرین و وارفارین به مدت 2 هفته قبل از جراحی ، خودداری نمایید.
 7. به مدت 14 روز قبل از عمل پلک ، از مصرف دخانیات بپرهیزید.
 8. در صورت داشتن حساسیت های دارویی و سوابق بیماری ، آن ها را به جراح زیبایی پلک خود بگویید.
 9. شب پیش از عمل ، دوش بگیرید.
 10. ناشتا بودن در روز عمل، الزامی می باشد.

نحوه انجام جراحی بلفاروپلاستی

جراحی های پلک در اکثر مواقع ، تحت بی حسی موضعی صورت گرفته ولی در برخی موارد تحت بیهوشی کامل انجام می شود. جراح بعد از بیهوش یا بی حس شدن فرد ، اقدام به ایجاد یک برش کوچک در میان چین های طبیعی پلک نموده و بافت های چربی و پوست اضافی را حذف می نماید ، پس از آن محل برش ها را بخیه زده و بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می گردد.

بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

با انجام برخی مراقبت های خاص می توان دوران نقاهت و طول درمان این عمل را کوتاه کرد که این مراقبت ها عبارت اند از :

 • بعد از جراحی، مقداری کبودی، ورم و التهاب بروز می کند که طبیعی است و به مرور زمان ، از بین خواهد رفت.
 • از کمپرس آب سرد به منظور کاهش تورم و کبودی ناشی از تغییرات اعمال شده بهره بگیرید.
 • به مدت 48 ساعت از دوش گرفتن و استحمام نمودن بپرهیزید.
 • چرب نمودن محل بخیه ها با استفاده از پمادهایی که پزشک متخصص برای تان تجویز نموده است ، الزامی است.
 • به مدت 48 ساعت در هنگام استراحت باید بیماران سر خود را بالا نگه دارند .
 • حدودا به مدت 10 روز بیماران باید استراحت کنند.
 • بیماران باید تا یک هفته بعد از انجام این پروسه از انجام فعالیت هایی ؛ مانند نگاه کردن تلویزیون ، خواندن ، استفاده موبایل ، کامپیوتر و غیره خودداری کنند.

دکتر شبنم آذری مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک را به طور کامل و دقیق برای تان توضیح خواهد داد.

علت اصلی خشکی چشم بعد از بلفاروپلاستی:

برخی از پزشکان بی تجربه و غیر متخصص، بدون در نظر گرفتن مقدار پوست اضافه و انجام محاسبات اقدام به برش دادن پوست و برداشتن مقدار اضافه آن می کنند. همین موضوع نیز باعث می شود که فرد در زمان خواب امکان بستن کامل چشم ها را نداشته باشد. در چنین شرایطی افراد با داشتن مشکل در پلک زدن و باز و بسته کردن چشم ها دچار خشکی چشم می شوند.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

این عمل ، روشی ایمن جهت بهبود فرم ظاهری چشم ها بوده و انجام آن ، به شرطی که توسط جراح چیره دست و ماهر انجام گرفته و نسبت به نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن توجه شود ، معمولا عارضه ای ندارد ؛ اما در غیر این صورت ، احتمال بروز مشکلات بسیاری ؛ همچون عفونت ، احساس درد شدید ، غیرقرینگی ، دو بینی ، تاری دید و از این قبیل موارد وجود دارد.

با توجه به مطالب فوق متوجه میزان اهمیت و نقش جراح پلک و رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی ، می شویم ؛ بنابراین جهت دستیابی به نتایج مطلوب به موارد ذکر شده ، توجه نشان داده و سهل انگاری نکنید.

لازم به تذکر است بروز تورم و کبودی پس از این عمل ، مسئله ای عادی بوده که به مرور برطرف می شود ؛ بنابراین ، جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

بلفاروپلاستی

طول درمان بلفاروپلاستی

مدت زمان دوره نقاهت آن ، طولانی نمی باشد و افراد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی بهبود یافته و می توانند به سرکار بازگشته و به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما لازم به تذکر است کسانی که این فرایند را انجام داده اند ، تا مدتی باید از انجام فعالیت های سنگین همانند بلند و جا به جا کردن اجسام بیش از دو کیلوگرم خودداری نمایند.

آیا نتیجه جراحی بلفاروپلاستی دائمی است ؟

بله ، نتایج به دست آمده از آن دائمی خواهد بود ؛ اما نباید از تغییرات بافتی و پوستی در اثر افزایش سن و گذر زمان که اجتناب ناپذیر است ، غافل شد ؛ بنابراین باید گفت افراد شاهد تغییراتی خفیف در اثر گذر زمان خواهند بود .

آیا انجام جراحی بلفاروپلاستی تنها برای زیبایی است؟

انجام عمل پلک بالا و پایین تنها جنبه زیبایی ندارد و در برخی موارد به عنوان یک جراحی درمانی انجام می شود. در برخی موارد ، افتادگی پلک باندازه ایست که جلوی دید بیمار را گرفته و اشکال در بینایی ایجاد می کند، در این موارد عمل جراحی پلک علاوه بر جنبه زیبایی ، جنبه درمانی نیز داسته و باعث بهبود بینایی فرد می شود. قبل از اقدام به انجام جراحی، برای گرفتن تصمیم درست لازم است با پزشک و جراح خود مشورت کنید. از آنجایی که این عمل می تواند بر سلامت چشم و بینایی تاثیرگذار باشد، باید در انتخاب پزشک دقت بسیار زیادی کنید چرا که در صورت رخ داد یک اشتباه کوچک ممکن است عوارض شدید و جبران ناپذیری برای فرد به وجود بیاید.

آیا بلفاروپلاستی یک روش جوانسازی پوست می باشد؟

بیشتر افراد بر این باور هستند که عمل جراحی پلک بالا و پایین تنها برای درمان میدان دید، اختلالات دید و افزایش زیبایی چشم ها انجام می شود. اما باید گفت که واقعیت این گونه که بیان می شود نیست و مطابق آمار ها این عمل یکی از روش های جوانسازی پوست است که کاربرد فوق العاده بالایی دارد. می توان به صراحت گفت بعد از انجام این جراحی و گذراندن دوره نقاهت ، افراد حدود 5 الی 7 سال جوانتر نشان داده خواهند شد.

بلفا

آیا می توان چندین بار جراحی بلفاروپلاستی را انجام داد؟

با توجه به گزارش Health Line این نوع جراحی تنها یک بار قابل انجام می باشد. اما در صورتی که با انجام اولین جراحی، مشکلی ایجاد شود که نیاز باشد فرد مجدداً آن را انجام دهد و پزشک نیز تشخیص دهد که انجام جراحی ترمیمی ضروری است ، این امکان وجود دارد که برای دومین بار نیز این جراحی صورت پذیرد. البته افراد باید بدانند که انجام جراحی ترمیمی بسیار سختتر و دشوار تر از اولین عمل می باشد، از همین رو بیشتر پزشکان برای بار دوم این کار را انجام نمی دهند. به همین خاطر توصیه می شود در انتخاب جراح خود دقت بسیار بالایی داشته باشید تا چنین اتفاقی برایتان رخ ندهد.

آیا امکان انجام عمل بلفاروپلاستی و لیفت ابرو به صورت همزمان وجود دارد؟

یکی از بهترین اقداماتی که باعث می شود نتیجه حاصل از جراحی پلک بالا و پایین جذاب تر شود، انجام همزمان جراحی لیفت شقیقه یا لیفت ابرو با جراحی پلک است. به طور معمولا افرادی که متقاضی انجام این عمل زیبایی هستند، با نظر پزشک متخصص خود اقدام به انجام این دو جراحی به صورت همزمان می کنند. در چنین شرایطی می توان گفت نتیجه کار بسیار عالی خواهد بود و ظاهر فرد تغییر بسیار زیادی می کند. جوانسازی با انجام روش هایی ترکیبی بهترین نتیجه را خواهند داشت اما، در شرایطی که مسئولیت انجام آن برعهده یک پزشک خبره، کار آزموده و با تجربه باشد.

بلفاروپلاستی هزینه

اگر پف در پلک بالایی باشد ، پلک بالایی نیاز به انجام جراحی دارد. اگر پف در پلک پایینی باشد به این معنی است که کیسه های چربی در زیر پلک پایینی جمع شده اند ؛ بنابراین ، پلک پایینی نیاز به جراحی دارد. نوع دیگری هم وجود دارد که پوست همچنان سفت و جوان است در این موارد بدون جراحی کیسه های چربی خارج می شوند. در هر یک از این موارد جراحی زیبایی پلک هزینه های متفاوتی دارد. شرکت های بیمه هزینه این جراحی را نمی دهند ؛ زیرا این جراحی در دسته جراحی های زیبایی و غیر ضروری قرار دارد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
سمانه عبدالهی
سمانه عبدالهی
1 سال گذشته

من یک سال پیش عمل بلفاروپلاستی انجام دادم الان روی پلکام جای زخم مونده راهی برای از بین بردنش هست؟

drazari15
ادمین
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  سمانه عبدالهی

سلام بستگی دارد
در اغلب موارد بله

تماس
مسیریابی
Call Now Button