21 دسامبر

جراحی انحراف بینی

درون بینی صفحه عمود نازکی که مانند ستون چادر عمل می کند ، به نام سپتوم وجود دارد. یعنی بینی با وجود این صفحه پا برجا است. در کسانی که دچار انحراف بینی هستند ، این صفحه یا تیغه ( سپتوم ) انحراف داشته ، موجب بسته شدن یک یا هر دو حفره بینی شده و فرد را دچار مشکلات عدیده تنفسی می کند جراح  با انجام یکی از انواع جراحی بینی به نام جراحی انحراف بینی می تواند این مشکل را حل کند.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی و سردرد

انحراف بینی می تواند بر سینوزیت اثر داشته باشد. بطوریکه می تواند باعث افزایش ایجاد یا شدت سینوزیت بشود. همانطور که می دانید در ابتدا ازسینوس ها ، ترشح هایی بر اثر سینوزیت ، وارد بینی شده و سپس به داخل گلو می رود.

انحراف بینی موجب بسته شدن راه سینوس ها شده و در عملکرد آن ها اختلالاتی ایجاد می کند. در این حالت ، ترشح هایی که باید از درون سینوس ها بیرون آید در داخل آن می ماند. تجمع و انباشته شدن این ترشح ها ، باعث ایجاد سینوس یا افزایش شدت آن می شود.

جراحی انحراف بینی:

هدف از این جراحی ، اصلاح کجی تیغه بینی است که باعث انسداد بینی شده است. در واقع این عمل باعث اصلاح راه تنفس بیمار شده و احساس گرفتگی بینی و اشکال تنفسی را برطرف می کند. بخاطر داشته باشید که این جراحی، برشکل و ظاهر بینی هیچگونه تاثیری نداشته و کجی و انحراف ظاهری بینی را برطرف نمی کند. به جراحی اصلاح تیغه بینی (انحراف بینی) ، جراحی سپتوپلاستی کفته می شود.

چنانچه تمایل به اصلاح کجی بینی و انحراف ظاهری بینی دارید، باید عمل زیبایی بینی یا راینوپلاستی انحام دهید. در اغلب اوقات انحرافات ظاهری بینی همراه با انحراف تیغه بینی است. دراینصورت عمل جراحی زیبایی و عمل جراحی انحراف تواما انحام می شود که بدان سپتورینوپلاستی گفته می شود. در سپتورینوپلاستی علاوه بر اصلاح شکل بینی نحوه تنفس بیمار نیز بهبود می یابد. هدف از جراحی های پلاستیک یا زیبایی بینی، به وجود آوردن هر گونه تغییر در شکل ظاهری بینی از جمله اصلاح انحراف ، افتادگی نوک بینی ، کاهش سایز پره های بینی ، رفع قوز و دیگر موارد این چنینی می باشد.

اکثر افرادی که جهت انجام جراحی انحراف دماغ به پزشک مراجعه می نمایند، بر این باور هستند که با انجام این پروسه ، کجی بینی نیز درمان و صاف می شود. در حالی که باید مراجعه کنندگان این نکته را به یاد داشته باشند که در عمل انحراف بینی نمی توان نسبت به اصلاح کج بودن بینی و ایجاد تغییر در ظاهر بینی اقدام نمود. به طور کلی می توانیم بگویم مقصود از انجام این عمل رفع مشکلات تنفسی به وجود آمده بر اثر انحراف تیغه می باشد.

عوارض جراحی انحراف بینی

این عمل ، روشی ایمن به منظور اصلاح انحراف تیغه سپتوم ، می باشد که انجام آن ، خطر و عوارض خاصی را در پی ندارد ؛ مگر اینکه توسط پزشک بی تجربه ، انجام گیرد ؛ بنابراین ، جهت جلوگیری از بروز عوارض ناشی از جراحی و همچنین دستیابی به نتایج مطلوب از آن ، در انتخاب پزشک بسیار دقت کرده و یکی از بهترین ها را برگزینید. در صورتی که پزشک مهارت ، تخصص و تجربه لازم را در این زمینه نداشته باشد ، ممکن است عوارضی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم در بیمار ظاهر شوند.

  • باقی ماندن علائم انسداد بینی
  • خونریزی
  • بی حسی در بینی و دندان ها
  • عفونت
  • سندروم شوک توکسیک
  • نشت مایع مغزی نخاعی
  • سوراخ شدگی سپتوم

به همین دلیل انتخاب بهترین جراح  ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با مراجعه به بخش گالری سایت و صفحه رسمی اینستاگرام سرکار خانم دکتر آذری ، جراح بینی اصفهان ، می توانید نمونه کار انحراف بینی شان را مشاهده فرمایید.

جراحی انحراف بینی با لیزر

مشکلات مربوط به انحراف را با لیزر نمی توان رفع کرد و تنها راه درمان آن انجام عمل جراحی انحراف بيني می باشد. بدیهی است که تبلیغاتی مانند درمان انحراف بینی در خانه نیز کاربردی نبوده و از نظر علمی، بی پایه و اساس است.

درمان انحراف بینی با سایر روش ها:

باید گفت تنها راه درمان انحراف بینی ، انجام جراحي انحراف بيني می باشد و روش غیر جراحی جهت اصلاح کجی تیغه بینی وجود ندارد.

طول درمان جراحی انحراف بینی

همان گونه که گفتیم درمان انحراف بینی فقط با انجام جراحی انحراف امکان پذیر است. در مورد علائم انحراف بینی در نوزادان ، می توانید از مقاله های مربوطه موجود در سایت ، اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان

انجام جراحی انحراف بینی و زیبایی به طور همزمان ، این مزیت را دارد که بیمار تنها یک دوره نقاهت و بهبودی را پشت سر می گذارد و علاوه بر آن نه تنها انحراف تیغه میانی بینی بیمار برطرف می شود ؛ بلکه ایرادات موجود در فرم ظاهری بینی وی نیز رفع می شود.

در بعضی از موارد در حین عمل  ، بخشی از غضروف بینی بیمار خارج می شود ؛ حال در مقابل در برخی از موارد جراح بینی در حین انجام جراحی زیبایی بینی به تقویت ساختار غضروفی بینی می پردازد ، در صورتی که این دو جراحی همزمان انجام گیرند از آن غضروف می توان برای تقویت سختار غضروفی بینی استفاده کرد ، در غیر این صورت جراح بینی مجبور به استفاده از غضروف نواحی گوش یا دنده می گردد.

آیا انحراف بینی با کجی بینی متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، انحراف بینی با وجود کجی ظاهری بینی متفاوت می باشد. اما در برخی از موارد ممکن است انحراف تیغه سپتوم بینی موجب ایجاد اختلال در ظاهر بینی و کاهش زیبایی چهره فرد شود که در این صورت باید به طور همزمان ، همراه با جراحی انحراف تیغه سپتوم جهت بر طرف کردن ایرادات ظاهری ، جراحی زیبایی بینی صورت پذیرد. البته لازم به ذکر است که انجام این کار به نظر و تشخیص پزشک بستگی دارد، از همین رو در انتخاب نوع جراحی اصرار و پافشاری نکنید.

مدت زمان عمل انحراف بینی

برای پاسخ به این سوال باید گفت مدت زمان مورد نیاز به منظور انجام عمل انحراف بینی در افراد با توجه به میزان ناهنجاری های آن ها متفاوت می باشد. علاوه بر آن زمان انجام این نوع جراحی به عوامل مختلفی از قبیل میزان انحراف تیغه سپتوم، شدت مشکلات به وجود آمده بر اثر انحراف ، شرایط بیمار و غیره بستگی دارد. اما می توان به طور کل گفت زمان این عمل حدودا یک ساعت طول می کشد.

جراحی انحراف بینی

درد عمل انحراف بینی

از رایج ترین سوالات افراد در رابطه با عمل انحراف بینی ، باید به پرسش ذیل اشاره کنیم :

آیا جراحی انحراف بینی دردناک است ؟

این عمل ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین ، افراد در حین انجام آن ، درد را احساس نخواهند کرد ؛ در رابطه با احساس درد در دوران نقاهت عمل انحراف بینی نیز باید ذکر کرد که بسیار خفیف می باشد ؛ به طوری که با مصرف مسکن ، تسکین می یابد.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد ؟

  • بلافاصله پس از عمل بینی باید از مصرف مواد غذایی سفت خودداری شود و رژیم غذایی با مواد غذایی آبکی شروع شود ؛ با گذشت زمان می توان غذاهای سفت تر را در رژیم غذایی قرار داد.
  • مصرف برخی از داروها که سبب بروز اختلال در انعقاد خون می شوند ، تا مدتی پس از عمل توصیه نمی شود.
  • نمک و ادویه دو عاملی هستند که مصرف آن ها منجر به افزایش تورم ناشی از عمل دماغ می شود ، به همین علت به افرادی که دوران نقاهت جراحی دماغ را سپری می کنند ، توصیه می شود تا مدتی این دو مورد را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی انحراف بینی

پس از انجام جراحی ، خوابیدن بر روی شکم و پهلو منجر به وارد شدن فشار به بینی می شود ؛ به همین علت توصیه می شود تا مدتی پس از عمل از خوابیدن بر روی پهلو و شکم اجتناب شود ؛ علاوه بر آن قرار دادن دو بالش در زیر سر و ساختن زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل دارد.

بهترین جراح انحراف بینی

دکتر شبنم آذری ، جراح و متخصص گوش ، گلو و بینی ، جراح سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت یکی از بهترین ها در زمینه عمل دماغ و جراحی انحراف بینی می باشند ؛ جهت مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به صفحه اینستاگرام و گالری تصاویر سایت مراجعه نمایید.

مدت زمان بستری در جراحی انحراف بینی:

در صورتی که عارضه ای به دنبال آن ایجاد نشود ، معمولا کمتر از یک روز است و نیازی به شب ماندن در بیمارستان نمی باشد . این عمل معمولا تحت بیهوشی عمومی انحام می شود. پس از آن برای شروع جراحی ، جراح بر روی یک سمت از دماغ برشی ایجاد خواهد کرد که باعث می شود به تیغه بینی دسترسی پیدا کند. سپس غشای مخاطی تیغه را به سمت بالا هدایت کرده و تیغه را به محل مناسب خود باز می گرداند. طی این عمل ، هر نوع مانع مانند استخوان اضافی ، غضروف و غیره از میان برداشته یا اصلاح خواهد شد. در آخر نیز پس از آنکه تیغه بینی صاف شد، جراح محل های برش خورده را بخیه می زند و آن را پانسمان می کند.

جراحی انحراف بینی

هزینه جراحی انحراف بینی چقدر است ؟

دکتر شبنم آذری ، در رابطه با هزینه این جراحی ، اینگونه می گویند :

اطلاع از هزینه نهایی این نوع عمل جراحی ، نیازمند مراجعه به پزشک و قرارگیری تحت معاینه می باشد ؛ بنابراین ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس
مسیریابی
Call Now Button