24 جولای

جراحی بینی ترمیمی

در برخی از موارد ، نتیجه به دست آمده از جراحی بینی موفقیت آمیز نبوده و مورد رضایت بیماران نمی باشد ، در این صورت جراحی بینی ترمیمی با هدف اصلاح عوارض ناشی از جراحی اولیه یا رفع نواقص به جا مانده بینی ، انجام می شود.

چنانچه تمامی جراحی های بینی توسط جراح بینی با تجربه و متبحر انجام نشود ، ممکن است برخی نواقص موجود در بینی ؛ همچون قوز ، بعد از عمل به همان صورت باقی مانده یا عوارضی ؛ همچون غیر قرینه بودن سوراخ های بینی در بینی پدیدار گردد که در این صورت جراحی ثانویه بینی یا جراحی ترمیمی بینی به کمک فرد آمده و نتایج به دست آمده از جراحی اولیه بینی را تکمیل کرده یا عوارض به وجود آمده را درمان می کند.

جراحی بینی ترمیمی

لزوم انتخاب یک جراح بینی خوب

انجام جراحی ثانویه یا عمل اصلاحی بینی بسیار سخت تر از جراحی اولیه می باشد و جراح باید تبحر بسیار زیادی در انجام جراحی بینی ترمیمی برخوردار باشد ؛ بنابراین در انتخاب جراح بینی ثانویه ، دقت بسیار زیادی کنید.

نحوه انتخاب جراح بینی جهت انجام جراحی بینی ترمیمی

 1. در مورد بهترین جراح بینی ترمیمی ، در گوگل به جستجو پرداخته یا از آشنایان خود پرس و جو نماید.
 2. لیستی از بهترین جراحان بینی ترمیمی تهیه کنید.
 3. در مورد سوابق و میزان تحصیلات آن ها اطلاعات لازم را به دست آورید.
 4. به سایت یا صفحه رسمی اینستاگرام جراحان رفته و نمونه کارهای آن ها را مشاهده نمایید.
 5. به مطب جراحان بینی مراجعه کرده و با بیماران قبلی آن ها به منظور سنجش میزان رضایت شان از جراح بینی به گفتگو بپردازید.

به این صورت بهترین جراح را برگزینید.

جراحی بینی ترمیمی

استفاده از گرافت در جراحی ترمیمی بینی

در رینوپلاستی اولیه پزشک از غضروف های خود بینی کمک می گیرد که به آن روش اتو گرافت نیز گفته می شود، اما در جراحی بینی ثانویه در صورتی که غضروف بینی به مقدار کافی موجود نباشد جراح مجبور است که برای تقویت آن ها از گرافت یا انتقال بافت از سایر نقاط بدن مانند غضورف گوش یا دنده ها استفاده نماید. انجام این کار هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. میزان برش به وجود آمده بر روی گوش یا دنده ها بسیار باریک و کوچک می باشد از همین رو دردی به همراه نخواهد داشت.

استفاده از پروتز مصنوعی در جراحی بینی ترمیمی

چنانچه جراح تشخیص دهد که غضروف های بینی ناکافی است و از طرفی ضخامت غضروف های ناحیه گوش و دنده باعث بد فرم شدن دماغ می شوند می تواند از پروتز مصنوعی برای ترمیم استفاده نماید. پروتز مصنوعی از جنس سیلیکون بوده و دارای کیفیت های متفاوتی می باشد. بهترین جراح بینی ترمیمی با استفاده از بهترین نوع پروتز می تواند از به وجود آمدن عوارض ناشی از پروتز جلوگیری نماید. لازم به ذکر است که افرادی که بنا بر دلایل مختلف مایل به برداشتن غضروف از گوش یا دنده نیستند می توانند از جراح خود بخواهند تا از غضروف های آماده استفاده نماید.

عمل سرپایی ترمیم بینی 

همانطور که می دانید عمل رینوپلاستی و جراحی بینی ترمیمی هر دو عملی هستند که معمولا در بیمارستان و در اتاق عمل با بیهوشی کامل انجام می شوند ولی  نیازی به بستری طولانی مدت ندارد و فرد پس از کسب هوشیاری خود می تواند به منزل بازگردد.

اما در این میان برخی از بیماران با توجه به مشکلات جزئی و کوچک که در بینی خود دارند به دنبال تکنیکی هستند که اصلا نیاز به اتاق عمل نداشته و مجددا بیهوشی را تجربه نکنند. لازم است در این رابطه بگویم که در صورتی که مشکلات بسیار کوچک و جزئی باشند این امکان وجود دارد تا فرد در مطب با تزریق بی حسی موضعی اقدام به رفع عیوب بینی کند. اما چنانچه جراح زیبایی بینی تشخیص دهد که شدت مشکلات بینی به گونه ایست که به بیهوشی یا امکانات و تجهیزات بیشتری برای اعمال تغییرات و رفع مشکلات نیاز دارد ، توصیه می کند عمل ترمیمی بینی را تحت بیهوشی و در یک بیمارستان مجهز انجام شود. چرا که همانطور که گفته شد در مطب امکان بیهوشی کامل و اعمال تغییرات اساسی تر کمی خطرناک می باشد. از همین رو طی انجام این فرایند تنها می توان نواقص ساده ، کوچک و جزئی را برطرف کرد.

پس بهتر است برای انجام ترمیم و اصلاح بینی حتی در صورتی که مشکلات کوچک و جزئی هستند از اتاق عمل استفاده شود تا هم امکانات لازم در اختیار جراح بینی باشد و هم اینکه پزشکان و متخصصان مجربی پزشک را همراهی کنند. در صورتی که عمل ترمیمی در یک محیط امن و مجهز تحت نظر یک جراح بینی و متخصص بیهوشی مجرب و متبحر  انجام شود خطری را به دنبال ندارد.

جراحی ترمیمی بینی چند ساعت به طول می انجامد؟

همانطور که گفته شد عمل جراحی بینی ترمیمی یکی از سخت ترین عمل های جراحی است چرا که قرار است بر روی بینی آسیب دیده انجام شود و پزشک باید در زمان انجام آن دقت بسیار زیادی داشته باشد. از همین رو جراح به مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا بتواند فرم ایده آل خود را ایجاد نماید. از طرفی مهم ترین عامل تاثیر گذار بر روی مدت زمان عمل جراحی میزان اصلاحات مورد نیاز دماغ می باشد. به طور کلی می توانیم بگویم این عمل جراحی بین 3 الی 4 ساعت زمان نیاز دارد.

نتیجه جراحی بینی ترمیمی

نتیجه جراحی ترمیمی بینی با توجه به سلیقه بیمار و نوع بینی او، معمولاً به فرم فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی می باشد.

بینی فانتزی : در این نوع بینی ها زاویه بین نوک بینی و لب بالا 100 الی 105 درجه می باشد.

بینی طبیعی : زاویه بینی نوک بینی و لب بالا، در بینی های طبیعی 90 الی 95 درجه می باشد.

زمان مناسب برای انجام جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی می توان گفت برای انجام جراحی ترمیمی بینی ، باید حداقل یک سال از جراحی اولیه گذشته باشد ؛ ممکن است این مدت برای بسیاری از افراد طولانی باشد ، اما باید توجه داشته باشید که بعد از آن  ، حداقل تا یک سال بینی متورم خواهد بود ، به همین دلیل ایرادات بینی به طور کامل قابل تشخیص نیست ؛ همچنین ممکن است ایراداتی ؛ همچون نامتقارن بودن سوراخ بینی بر اثر تورم باشد و پس از این مدت برطرف گردد ؛ بنابراین برای این عمل نباید عجله داشت. البته در مواردی که ایراد بینی جزئی باشد ، می توان بعد از 6 ماه و طبق صلاحدید جراح بینی ایرادات را برطرف نمود.

جراحی بینی ترمیمی

بیهوشی در جراحی بینی ثانویه 

در شرایطی که ایرادات بینی شدید باشد ، این جراحی همانند عمل بینی اولیه در اتاق عمل انجام می شود و فرد به طور کامل بیهوش خواهد شد ؛ اما در افرادی که ایراد بینی آن ها جزئی است ، تنها به کارهای ساده ؛ از قبیل سوهان کشیدن خلاصه می شود ، جراحی بینی ترمیمی با بی حسی موضعی انجام خواهد شد.

اقدامات قبل از عمل بینی ترمیمی

 • درباره انتظارات و مشکلات خود برای جراحی بینی ترمیمی با پزشک صحبت کنید.
 • در صورت داشتن سابقه بیماری یا حساسیت دارویی ، جراح بینی خود را در جریان قرار دهید.
 • از دو هفته قبل ، انجام کارهایی ؛ همچون سیگار کشیدن ، مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و استفاده از داروهای ضد التهاب و استروئیدی ممنوع می باشد.
 • روز قبل از عمل ، بیشتر از قبل مایعات بنوشید.
 • از آنجایی که بعد از جراحی تا چند روز قادر به استحمام نیستید ، شب قبل از عمل به حمام بروید.
 • خالی بودن معده در حین عمل الزامی است ؛ بنابراین از 8 ساعت قبل ، از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.
 • از داشتن آرایش ، لاک ، ناخن مصنوعی ، ریش و سبیل و زیور آلات خودداری نمایید.
 • روز جراحی به اتفاق یک همراه و با تمام مدارک پزشکی در محل جراحی حضور داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

 • به صورت مرتب از داروهایی که پزشک تجویز نموده استفاده کنید.
 • به منظور کاهش تورم بینی توصیه می شود تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین روزمره یا ورزشی خودداری کنید.
 • تا مدتی از رفتن به استخر ، شنا و شیرجه زدن پرهیز نمایید.
 • حداقل تا دو ماه استفاده از عینک آفتابی و حتی طبی ممنوع می باشد.
 • پس جراحی بینی ترمیمی به صورت طاق باز بخوابید و برای جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی به پهلو و روی شکم نخوابید.
 • در طول دوره نقاهت تا جای ممکن از مایعات و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند ، استفاده کنید.
 • آب کرفس و استفاده از آب میوه های طبیعی در کاهش تورم بینی موثر می باشند.

جراحی بینی ترمیمی

مشکلاتی که رفع آن ها نیاز به انجام جراحی بینی ترمیمی دارد ؟

در ذیل ، به برخی از مشکلاتی اشاره شده است که رفع و بر طرف کردن آن ها تنها با انجام عمل بینی ثانویه ، امکان پذیر خواهد بود.

 1. مشکلات تنفسی
 2. عدم رضایت از فرم ظاهری بینی
 3. افتادگی دریچه خارجی و داخلی بینی
 4. افتادگی غضروف یا استخوان بینی
 5. غیر قرینگی حفره های بینی
 6. ایجاد بافت ضخیم اسکار داخلی یا خارجی بینی
 7. و از این قبیل موارد

لازم به ذکر است ؛ برخی از مشکلات ناشی از جراحی اولیه ، بسیار جزئی می باشند ؛ به طوری که پزشک ، به راحتی می تواند در داخل مطب ، اقدام به اصلاح آن ها نماید.

جراحی بینی ترمیمی به کدام یک از تکنیک های عمل بینی انجام می شود ؟

انتخاب کدام یک از تکنیک های باز یا بسته به منظور انجام عمل ثانویه نیز همانند جراحی اولیه ، توسط جراح بینی با توجه به ناهنجاری های فرد انجام می گیرد ؛ به پزشک معالج خود اعتماد کرده و اصرار به انجام روشی خاص ، نکنید.

آیا عمل ترمیم بینی درد دارد ؟

عمل ثانویه نیز همانند عمل بینی اولیه ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین ، افراد زیباجو در حین انجام عمل جراحی بینی ترمیمی ، درد را احساس نخواهند کرد ؛ در رابطه با درد ناشی از آن در دوران نقاهت نیز باید ذکر کرد ، کسانی که اقدام به انجام عمل ترمیمی بینی ، کرده اند ؛ در گذشته ، این دوران را تجربه کرده اند و می دانند با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک ، هیچ گونه درد و احساس ناراحتی در این دوران ، نخواهند داشت.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

هزینه جراحی ثانویه بینی ، با توجه به پارامترهای بسیاری توسط جراح بینی ، تعیین می گردد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس
مسیریابی
Call Now Button